Reklama

Žádný nudný článek o úklízení, ale návod na jarní úklid, který vám změní život!

21. Dubna 2016
Jaro je ideálním časem pro uvolnění místa něčemu novému. Ať už oblečení ve vašem šatníku, botám v komoře, svěžím květinovým parfémům na poličce v koupelně, nebo jen tak pro dobrý pocit, že se můžete doma zhluboka nadechnout a nasát po zimě novou energii.

Nepůjde však o klasický úklid na který jste zvyklá, na mytí oken můžete protentokrát zapomenout. Tenhle úklid vám dokáže doslova změnit život, a to jednoznačně k lepšímu! Experti na očistu prostor a životní hojnost doporučují jednou za čas vzít vaši domácnost opravdu z gruntu a zbavit se všech věcí, které vám bylo doposud líto vyhodit. Po téhle očistě se budete cítit prostě skvěle. Vaše vztahy se otočí o 180 stupňů, můžete očekávat nové pracovní příležitosti, nečekaný příval financí a mnoho dalšího. Zkuste to! Nemáte co ztratit.

A jak s takovou očistou začít nezbláznit se?

Nejdříve si sepište seznam toho, co chcete roztřídit a jednotlivé oblasti si rozdělte na menší zóny. Přichystejte si krabice, pytle na odpadky a kolíčky na prádlo – k čemu budou sloužit se dočtete níže. S úklidem začněte pozvolna – jedna část skříně, jeden šuplík nebo polička. Rozhodně není dobrý nápad vše vyházet na hromadu a v půlce úklidu litovat, že jste s tím vůbec začali. Naopak je potřeba mít vždy z odvedené práce radost. Každá ukončená činnost vás nabije energií a dodá elán do dalšího vyklízení a třídění. Nejdůležitější je však začít. Vzít do ruky první nepotřebnou věc a prostě jí hodit do pytle na odpadky. Pak už to půjde samo.

Ještě, než s úklidem začnete popište si krabice. Třeba následovně:

  • vyhodit

  • opravit

  • předat dál (věci, které chcete prodat, darovat na charitu, vrátit původnímu majiteli)

  • přesunout jinam (věci, které vám zůstanou, ale zatím nevíte kam s nimi)

  • s otazníkem ( na věci, kde opravdu váháte co s nimi. Dejte je do této krabice a po půl roce vyhoďte to, co jste nepotřebovali)

A čím můžete krabice naplnit?

Oblečení, boty a kabelky

Nechte si pouze to oblečení, které opravdu nosíte a cítíte se v něm dobře. Pokud vám nesedí velikost, pryč s nimi. Rozhodně nečekejte až například zhubnete. Až se tak stane, zasloužíte si to oslavit novým šatníkem.

Pokud si opravdu s některými kousky oblečení nevíte rady, můžete vyzkoušet kolíčkovou metodu.

Na oblečení, které jste na sobě neměli více než půl roku dejte kolíček. Až si budete oblečení brát na sebe kolíček sundáte. Po půl roce vyndejte z šatníku věci s kolíčkem a vyřaďte je. To, co jste neměli na sobě rok, si s největší pravděpodobností už stejně neoblečete, ať je daný kus sebehezčí nebo třeba i úplně nový.

Chlapeček dostal brýle a poprvé v životě viděl svojí maminku. Jeho úsměv vás dostane!

Kam tedy s těmi kusy, které už nebudete potřebovat?

Můžete uspořádat dámskou párty a nabídnout věci kamarádkám.

Případně můžete některé kusy prodat, buť do nejbližšího second handu, a nebo například přes internet (www.vinted.cz, www.votocvohoz.cz aj.).

Na různých místech ve měste můžete také narazit na červené či oranžové kontejnery na šatstvo, které pomůže lidem bez prostředků.

Na co dalšího můžete při úklidu narazit?

Věci vašeho expartnera

Pokud chcete uvolnit místo novému, je potřeba se nejdříve vypořádat s tím starým. S bytem plným předmětů, které vám připomínají předešlý vztah opravdu nejde začít nový život. Někdy je však opravdu těžké zbavit se úplně všeho, zvlášť pokud jste byli s partnerem dlouhou dobu. Tahle část úklidu je někdy běh na dlouhou trať. Zkuste začít pozvolna. Ono to půjde.

Sbírky

Spousta z nás něco sbírá – keramické domečky, náprstky, pivní tácky, panenky aj. Dělá nám však taková sbírka skutečně radost? Nebo vznikla náhodně tím, že se nám na dvě, tři sošky koček začaly nabalovat další a další předměty s kočkami a my už vlastně ani nevíme, kde přesně to začalo?

Knihy

Knihy u kterých víte, že je již nebudete číst, můžete prodat, nebo například darovat místnímu domovu pro seniory, nebo městské knihovně.

Časopisy, noviny a výstřižky

Časopisy můžete odnést například do čekárny k lékaři. Noviny darujte třeba dětem, které si mohou přivydělat odvozem do místních směsných surovin. Případně je vyhoďte do příslušného kontejneru.

Věci sentimentální povahy

Lístky z kina, divadla, tištěná blahopřání, diáře a jiné. Doporučujeme nechat si malou krabici (například od bot) a tu naplňovat dokud není plná. Pak je na čase věci protřídit a vyhodit co již pro vás nemá takový význam, tak abyste uvolnila místo dalším předmětům.

Fotografie

Ideální je ponechat si pouze fotografie, které ve vás vzbuzují hezké vzpomínky. Ty si umístit na stěnu, třeba netradičně ve formě různých koláží a nebo si je hezky uspořádat do alba. Zbytek můžete například nascanovat a uchovávat v elektronické podobě, tak jako dnes většinu fotografií focených na digitální fotoaparát.

Nechtěné dárky

Ne vždy se našim blízkým podaří trefit se nám do noty a dát nám dárek, který se opravdu šikne. Nejedna kniha zůstala nedočtena, nejeden kosmetický balíček netknutý, poličku většiny z nás určitě „zdobí“ nějaká ta soška nebo vázička, která se nám buď vůbec nehodí, nebo nelíbí. Nemusíte se však cítit provinile. Prostě nevhodný dárek darujte nebo prodejte. Určitě se najde někdo, komu udělá radost.

Věci, které potřebují opravit

Pokud máte doma předměty, které nefungují a potřebují opravit, dejte si na opravu časový limit. Pokud nebude do té doby daný předmět funkční, vyhoďte jej.

Věci, které již nepoužíváme

To, co nepoužíváme, již nepotřebujeme. Proč má sloužit starý rotoped jako věšák na prádlo? Proč máte mít v komoře složený zahradní nábytek a gril, když jste jej už dvě sezóny nevytáhli? A že možná začnete zase cvičit a grilovat? Možná ano, možná ne. Veřte, že pokud se tak stane, určitě to nějak vyřešíte. Třeba se místo jízdy na rotopedu proběhnete v lese :-)

Zděděný nepořádek

Mnoho z nás cítí povinnost uchovat předměty po zemřelých a to buď z úcty, nebo jako památku. Určitě se mezi těmito předměty najdou takové, které vám udělají radost. S těmi ostatními se zkuste rozloučit. Zvlášť pokud přinesou užitek jiným.

Nedokončené věci

Rozpletený svetr, nedokončená koláž, nedokreslený obraz, nedolepený model letadla aj. Pokud toužíte tyto věci dotáhnout do konce, udělejte to. Pokud vás daná myšlenka netěší, netrapte se nad nedokončenou prací. Není nic horšího než dělat něco, co nás netěší.

Účtenky, účty a doklady

Ty starší dvou let vyhoďte. Pravděpodobně už danou věc ani nemáte a i kdyby, tak reklamovat jí už nemůžete.

Prázdné krabice

K reklamaci zboží již není potřeba mít originální krabici. Pokud je tedy skladujete z tohoto důvodu, vyhoďte je do modrého kontejneru. A nebo použijte na třídění.

Záhadné předměty

Určitě při úklidu narazíte na různé šroubky, kryty a kousky čehosi, co ani nedokážete identifikovat. Pravděpodobně byly tyto věci součást něčeho, co už ani nevlastníte. Pokud je tedy nedokážete přiřadit, pryč s nimi. Pokud přece jen ano, uložte je do krabičky a popište si je, aby bylo i za půl roku patrné, k čemu slouží.

A na co ještě nezapomenout?

Při uklízení nezapomeňte na svou kabelku, peněženku a kosmetickou taštičku.

A kdo si chce nasadit laťku ještě výš, může se vrhnout na virtuální nepořádek (e-maily, staré soubory v PC aj)

Tipy kam s krabicí s nápisem „darovat“

Štědrá sociální síť Hearth:  https://www.hearth.net/

Dobročinný obchod: např. Sue Ryder

Dobročinné bazary

Nový trend: Šperky vám porostou, zatímco je budete nosit

Diskuze

Reklama
Reklama