Reklama

Víte o tom, že můžeme také žádat o příspěvek na úpravu koupelny?

21. Dubna 2016
Témata: Příspěvek , Pomůcky
Žijete ve svém domě nebo bytě. Je vám tam dobře, rádi se domů vracíte. Zlepšujete, co se dá - rekonstrukce koupelny, nová kuchyňská linka, nová sedací souprava, elektronické zabezpečení... A pak, jako blesk z čistého nebe, přijde vážná nemoc nebo úraz. A najednou vzniká problém, s kterým jsme nikdy nepočítali.

Jak se dostaneme do vany, když nemáme bezbariérovou koupelnu? Schody k domu nebo bytu se stávají nepřekonatelnou překážkou. A teprve kuchyňská linka? A takových "a" se najednou objevuje víc, než bychom si kdy představili. V některých případech ale nemusíte zoufat. Víte o tom, že si v některých případech můžete zaždat o příspěvek na zvláštní pomůcku? Nárok na tento příspěvek má osoba s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí, těžkým sluchovým postižením nebo těžkým zrakovým postižením charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu (zdravotní stav trvá nebo bude trvat déle než 1 rok), a její zdravotní stav nevylučuje přiznání tohoto příspěvku. Mezi zvláštní pomůcky patří, např., nájezdové lyžiny, přenosná rampa, schodolez nebo schodišťová plošina pro osoby s těžkým tělesným postižením.

Můžeme také žádat o příspěvek na úpravu koupelny, WC, rozšíření dveří nebo na úpravu auta.

Zrakově postižení mohou zase žádat o příspěvek na digitální čtecí přístroj pro nevidomé s hlasovým výstupem, digitální zápisník pro zrakově postižené s hlasovým výstupem nebo braillským displejem, speciální programové vybavení pro zrakově postižené a mnohé další pomůcky. Důležitým je také příspěvek na pořízení vycvičenéh vodícího psa. Nezapomnělo se ani na ty, komu neslouží sluch. Pro ty jsou učeny: signalizace bytového zvonku, signalizace domovního zvonku, včetně instalace, signalizace pláče dítěte, včetně instalace, speciální programové vybavení (aplikace do telefonu, programy do osobního počítače) pro edukaci a reedukaci sluchu umožňující nácvik mluvení, odezírání nebo znakové řeči...

Není teda třeba hned házet flintu do žita. Celková výše na jednotlivou pomůcku je omezena částkou 350 000,- korun, schodišťová plošina může stát až 400 000,- korun. O přiznání příspěvku se žádá na příslušném úřadě práce. Zdraví nám taková pomůcka nevrátí, ale náš život se výrazně usnadní a budoucnost zas bude růžovější!

Příspěvek na péči je až 12 000! Víte jak jej získat?

Diskuze

Reklama
Reklama