Reklama

Máte doma nepořádek a všude se válí hračky? Tady je 5 tipů, jak naučit malého nepořádníka uklízet

21. Dubna 2016
Děti si rády hrají, ale když pak mají po sobě uklidit, to už se jim moc nechce. Rodiče se pak navzájem dohadují, kdo to za ně udělá. To je ale chyba. Měli by k tomu donutit svého potomka. Děti by se totiž měly naučit pořádku už od mala. Ale jak na to? Podívejte se na 5 tipů, jak je k tomu nenásilně donutit.

Odměňujte

S odměnami šetřete, dítě by nemělo vždy dostávat něco za něco. Samozřejmě občas je to k něčemu dobré. Dětem se nechce uklízet o nic víc, než dospělým. Ale můžete jim za to něco slíbit. Například, když se dítě nesmí dívat po osmé hodině na televizi, řekněte mu, že když si uklidí hračky, může se na televizi dívat až do 9. Váš potomek tak získá pozitivní motivaci a určitě hračky rád uklidí. S těmito praktikami to ale nesmíte přehánět.

Hrajte si

Zkuste udělat prostě z uklízení hru. Vymyslete nějaký scénář, nějakou pohádku nebo něco, aby to vaše dítě bavilo. A do celé hry zapojte i úklid. Můžete si také u toho zpívat, říkat si básničky a uvidíte, že si i u otravného úklidu užijete spoustu legrace. Dítěti například také můžete navrhnout, aby si všechna modrá autíčka uklidil do zelené plastikové krabice a všechna červená do modré krabice. Vytvořte z toho všeho hru a uvidíte, že vašemu potomkovi půjde úklid od ruky.

Argumentujte

Dítě si neuvědomuje, že něco může být někomu na obtíž. Někdy se už na zemi válí tolik hraček, že ani nemůžete projít. Jenže dítě to nevnímá tak, jako vy. Měli byste tedy dítěti v klidu vysvětlit, že by si mělo hračky uklízet na vyhrazená místa. Řekněte mu, že je lepší, když má hračky pohromadě v jedné krabici. A když bude vědět, kam si je odložilo, nebude se pak vztekat, že je nemůže najít.

Tahle holčička se stala internetovou hvězdou. Maminka ji obléká do nejrůznějších modelů

Pomozte mu

Když si dítě neví s úklidem rady, zkuste mu pomoct. Když mu ukážete, jak to má dělat, víc ho to chytne a uvidí, že se mu věnujete. Děti totiž berou úklid jako něco, co dělají jenom dospělí. Uklízet podle nich může jenom autorita. Vysvětlete mu, že úklid není jen pro rodiče. A když uklidí, udělají vám ti opravdu radost a budou se vám vlastně podobat. Rodič je pro dítě autoritou a chce být takové, jako jeho otec či matka. Takhle vám to aspoň může dokázat.

Vyjednávejte

Dítě byste neměli k ničemu nutit. Měli byste mu jen navrhnout, aby to udělalo tak, nebo jinak. Ale rozhodně mu nic nevnucujte. Může se pak zaseknout, a pak už s ním nehnete. Dítě by mělo získat určité reflexy, jak si věci uspořádat. A to mu hodně pomůže se adaptovat v sociálním životě, jako například později ve školce. Proto je také důležité se s dítětem na určitých věcech dohodnout. Například mu navrhněte, že půjdete na hřiště, ale až po tom, co si uklidí lego.

 

 

Příspěvek na péči je až 12 000! Víte jak jej získat?

 

 

Diskuze

Reklama
Reklama